Strażnicy Świętych Gajów z Ziem Dziadoszyców i Lugiów z Burintium

Bractwo Rekonstrukcji Historycznej i Pasjonatów Starożytnej Historii Regionalnej


#16 2016-03-20 01:48:02

Chruściel

Strażnik Świętego Gaju

Zarejestrowany: 2015-04-25
Posty: 111

Re: Ceramika

No i bardzo fajne. Aż mi się zachciało lepić. Jak będziesz chciał coś konkretnego ulepić to daj znać jakie wymiary Cię interesują to poszukam jakichś rysunków.

Ja mam plan wziąć na warsztat jeden konkretny (początkowo oczywiście niezbyt duży) garnek i próbować go na różne sposoby aż będę wreszcie zadowolony z wyglądu jak i funkcjonalności.

Jakiej wielkości robiłeś te garnki? Jak pozyskałeś glinę? Czym odchudziłeś? Kiedy wypał? Tyle pytań... jakieś warsztaty mus nam sobie zorganizować.

Życzę powodzenia, bo i z Twoich chciałbym kiedyś strawę spożywać.

Offline

 

#17 2016-03-21 14:40:59

 Radogost

Głos Wiecu

Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2014-10-09
Posty: 285

Re: Ceramika

Wielkość garów na podstawie typologii zamieszczonej w publikacji K. Czapli. . Glinę zakupiłem w kwocie 14 zł?10 kg. Glina bordowa, gdyż na freha wyczytałem że taka jest jak najbardziej poprawna historycznie u wcześniaków. Domieszki schudzającej nie dodawałem, gdyż to były tylko próby:) Co do materiału schudzającego nasuwa mi się kilka pytań.
W publikacji Czapli wymieniany jest jako dodatek najczęściej piasek, żwir, tłuczeń i mika o granulacji 1-3 mm z małym dodatkiem ziaren dochodzących niekiedy do 5 mm (najczęściej faza A i B) oraz 1-3 mm (faza B/C i C) z dużym dodatkiem ziaren o granulacji 0,5 mm.
Na stronie rzemieślnika Lepigliny, wyczytałem, że dodaje on do swoich wyrobów materiał schudzający w postaci tłucznia granitowego. Zatem biorąc pod uwagę dostępność na naszym terenie głównie piasków i żwirów, dodatek tłucznia granitowego musiałby być tylko w niewielkiej ilości.

1. Granulacja? Najciekawsze naczynia pochodzą z fazy B/C i C. Mam dostęp do piasku o granulacji 0,7 - 1,2 mm,
2. Skład mieszanki schudzającej? stosunek ilości piasku i tłucznia w mieszance schudzającej,
3. Pozyskanie tłucznia? Ręczne rozbijanie kamieni czy można zakupić o określonej granulacji?

Co do narzędzi do obróbki i procesu suszenia i wypalania to można podyskutować po ogarnięciu tego tematu jako najistotniejszego do uzyskania jak najbardziej zbliżonego materiału na wyrób naczyń.
Jestem Twojego zdania, że na początek by trzeba było ogarnąć jakiś 1 może 3 rodzaje naczyń i poćwiczyć ich wykonanie. Wzornictwo jest wszędzie podobne w określonych typach naczyń. Ciekawostką jest to cudo ze stanowiska nr 9 w Żukowicach.

http://img24.otofotki.pl/miniaturki/ma451_DSC07740.JPG



Oczywiście możemy wybrać konkretne naczynia lub obrać je na podstawie typologii i dobrać odpowiednie zdobienia do nich.
Myślę że w ciepłe dni fajną formą warsztatów z lepienia było by spotkanie całodniowe w plenerze Następnie po suszeniu innym razem wypalanie całonocne połączone z ogniskiem i biesiada piwną

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.humans.pun.pl www.draw.pun.pl www.cs-biedronka.pun.pl www.nintendods.pun.pl www.hautecouture.pun.pl