Strażnicy Świętych Gajów z Ziem Dziadoszyców i Lugiów z Burintium

Bractwo Rekonstrukcji Historycznej i Pasjonatów Starożytnej Historii Regionalnej

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2016-01-26 20:24:09

Chruściel

Strażnik Świętego Gaju

Zarejestrowany: 2015-04-25
Posty: 111

Paciorki szklane

Na wstępie wymienię jakie paciorki szklane mi są znane:

1. paciorek tzw. oliwkowy (przez producentów zwany melonowatym)
miejsce: Gostyń
ilość: 6 sztuk  całych i 1 połówkę
technologia: nawijanie
kolor: jasnozielony, jasnoniebieski, ciemnozielony (wszystkie przeźroczyste)
publikacja: ‘Paciorki szklane z wczesnośredniowiecznego grodziska w Gostyniu, gm. Gaworzyce’, [w:] ‘Kraje słowiańskie w wiekach średnich. Profanum i sacrum’, s. 380-391, Poznań;

2. paciorek beczułkowaty
miejsce: Gostyń
ilość: 1 sztuka
technologia: wydmuchiwanie
kolor: przeźroczysty intensywnie niebieski
publikacja: ‘Paciorki szklane z wczesnośredniowiecznego grodziska w Gostyniu, gm. Gaworzyce’, [w:] ‘Kraje słowiańskie w wiekach średnich. Profanum i sacrum’, s. 380-391, Poznań 1998

3. paciorek dwustożkowy silnie wydłużony
miejsce: Chobienia
ilość: 1 sztuka
technologia: nawijanie
wymiary: znane (do uzupełnienia)
kolor: ? (zły stan zachowania, powierzchnia opalizująca)
publikacja: ‘Grodzisko plemienne w Chobieni gm. Rudna w świetle badań archeologicznych w 2010 r.’, [w:] ‘Funkcje grodów w państwach wczesnośredniowiecznej Europy Środkowej. Społeczeństwo, gospodarka, ideologia.’, s. 269-334, Głogów 2014

4. paciorek dwustożkowy przysadzisty
miejsce: Chobienia
ilość: 1 sztuka
technologia: nawijanie
wymiary: znane (do uzupełnienia)
kolor: nieprzeźroczysty intensywnie zielony
publikacja: ‘Grodzisko plemienne w Chobieni gm. Rudna w świetle badań archeologicznych w 2010 r.’, [w:] ‘Funkcje grodów w państwach wczesnośredniowiecznej Europy Środkowej. Społeczeństwo, gospodarka, ideologia.’, s. 269-334, Głogów 2014

5. paciorek cylindryczny
miejsce: Grodziec Mały
ilość: 1 sztuka
technologia: nawijanie?
wymiary: dług. 1,3 cm, średn. 0,7 cm
kolor: nieprzeźroczysty, dwukolorowy (3 białe zygzaki na czarniawym tle)
publikacja: Wachowski, 1975, ‘Cmentarzyska doby wczesnopiastowskiej’

6. paciorek kulisty spłaszczony
miejsce: Grodziec Mały
ilość: 1 sztuki
technologia: nawijanie?
wymiary: wys. 0,7 cm, średn. 0,9 cm
kolor: nieprzeźroczysty, dwukolorowy (białe nieregularne linie na czarniawym tle)
publikacja: Wachowski, 1975, ‘Cmentarzyska doby wczesnopiastowskiej’

7. paciorek kulisty spłaszczony
miejsce: Grodziec Mały
ilość: 2 sztuki
technologia: nawijanie?
wymiary: wys. 0,7, średn. 0,7 cm; wys. 0,85, średn. 0,9 cm
kolor: przeźroczysty, dwukolorowy (białe nieregularne linie na czarniawym tle)
publikacja: Wachowski, 1975, ‘Cmentarzyska doby wczesnopiastowskiej’

8. paciorek beczułkowaty
miejsce: Grodziec Mały
ilość: 1 sztuka
technologia: nawijanie?
wymiary: nieznane
kolor: nieprzeźroczysty, dwukolorowy (3 białe pasy na seledynowym tle)
publikacja: Wachowski, 1975, ‘Cmentarzyska doby wczesnopiastowskiej’

9. paciorek dwustożkowy
miejsce: Grodziec Mały
ilość: 1 sztuka
technologia: nawijanie?
wymiary:  wys. 0,9 cm, średn. 0,7 cm
kolor: przeźroczysty, zielony
publikacja: Wachowski, 1975, ‘Cmentarzyska doby wczesnopiastowskiej’

10. paciorek walcowaty
miejsce: Obiszów
ilość: 3 sztuki
technologia: nawijanie?
wymiary: średnica 3-4 mm
kolor: ? (skorodowane na powierzchni szkło)
publikacja: Bartczak Andrzej, Pokora Henryk, Suchodolski Stanisław, ‘Skarb z X w. Z Obiszowa w woj. Legnickim’, [w:] ‘Wiadomości Numizmatyczne’, R. 34, 1990, s. 9-29;
Uwagi: pojedyncze grudki szkła interpretowane jako fragmenty nie do końca przetopionej masy szklanej (Biszkont Jadwiga, 'Późnośredniowieczne szklarstwa na Śląsku', [w:] 'Wratislavia Antiqua', tom 7, Wrocław, 2005)

11. paciorek zniekształcony?
miejsce: Obiszów
ilość: 3 sztuki
technologia: nawijanie?
wymiary: średnica 4-6 mm
kolor: żółty
publikacja: Bartczak Andrzej, Pokora Henryk, Suchodolski Stanisław, ‘Skarb z X w. Z Obiszowa w woj. Legnickim’, [w:] ‘Wiadomości Numizmatyczne’, R. 34, 1990, s. 9-29;
Uwagi: pojedyncze grudki szkła interpretowane jako fragmenty nie do końca przetopionej masy szklanej (Biszkont Jadwiga, 'Późnośredniowieczne szklarstwa na Śląsku', [w:] 'Wratislavia Antiqua', tom 7, Wrocław, 2005)

12. paciorek zniekształcony?
miejsce: Obiszów
ilość: 17 sztuk w tym jeden z wyciągniętej rurki (?)
technologia: nawijanie?
wymiary: średnica 2-4 mm
kolor: zielony
publikacja: Bartczak Andrzej, Pokora Henryk, Suchodolski Stanisław, ‘Skarb z X w. Z Obiszowa w woj. Legnickim’, [w:] ‘Wiadomości Numizmatyczne’, R. 34, 1990, s. 9-29;
Uwagi: pojedyncze grudki szkła interpretowane jako fragmenty nie do końca przetopionej masy szklanej (Biszkont Jadwiga, 'Późnośredniowieczne szklarstwa na Śląsku', [w:] 'Wratislavia Antiqua', tom 7, Wrocław, 2005)

13. paciorek kulisty
miejsce: Żukowice, stan. 9, jama 113
ilość: 1 sztuka
technologia: ?
wymiary: ?
kolor: pomarańczowy
publikacja: Kaczkowski Mieczysław, 'Charakterystyka osadnictwa w rejonie Głogowa od połowy V do połowy XI wieku w świetle źródeł archeologicznych', [w:] 'Zielonogórskie Zeszyty Muzealne', t. 2, s. 5-37,  1971, Ryc.7:12;

Będę uzupełniał jeśli znajdę więcej (prezentowana na wystawie kolia z Grodźca Małego ma jeszcze 4 paciorki z co najmniej 3 rodzajów, ale trudno mi wywnioskować ze zdjęcia z jakiego materiału są zrobione), a docelowo umieszczę w Katalogu Znalezisk Archeologicznych. Jeśli macie coś więcej to zapraszam.

Zacząłem rozmowy z producentem paciorków szklanych Biography Of Things nt zrekonstruowania tychże. Spodziewam się niedługo próbek kolorów szkła.

Pierwsze na tapetę wziąłem te, których wymiary i kolory szkła mi są znane, czyli 1-4 (mimo iż w przypadku egz. 3 nie znam koloru, to ze względu na podobny kształt zastosuję tutaj analogię z egz. 4).

Po tym jak dokonam wyboru szkła nie spodziewam się, że utrafię w kolor idealnie (użyte będzie współczesne szkło), zatem dopasuję z tego co mają (cena kompromisu), zamówię po kilka sztuk każdego rodzaju. Będzie to niestety moja subiektywna ocena koloru, ale w razie wątpliwości pomiędzy dwoma zamówię oba. Postaram się, żeby te paciorki, z których będę zadowolony znalazły się w ofercie producenta z opisem miejscowości w jakiej znaleziono zabytek, tak abyście mogli je łatwo zidentyfikować w razie chęci zakupu.

Jestem otwarty na sugestie.

Ostatnio edytowany przez Chruściel (2016-09-11 12:28:06)

Offline

 

#2 2016-01-28 19:45:05

 Radogost

Głos Wiecu

Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2014-10-09
Posty: 285

Re: Paciorki szklane

Oczywiście że będę zainteresowany tymi paciorkami

Offline

 

#3 2016-01-28 23:41:53

KVENDULF

Zwiadowca

Zarejestrowany: 2015-04-26
Posty: 15

Re: Paciorki szklane

W zasadzie to ja na pewno też , choć jak już jesteśmy w temacie paciorków interesuje mnie również bursztyn , do tej pory nic nie rzuciło mi się na ten temat w oczy a na pewno byłbym w stanie go sam obrabiać - macie coś na ten temat ?

Offline

 

#4 2016-01-29 09:35:51

Chruściel

Strażnik Świętego Gaju

Zarejestrowany: 2015-04-25
Posty: 111

Re: Paciorki szklane

Być może niektóre z paciorków z Grodźca Małego są bursztynowe, ale to trzeba byłoby potwierdzić. Z ziemi Dziadoszan jeszcze nic pewnego z bursztynu nie znalazłem, ale przy okazji rozejrzę się za ziemiami ościennymi.

Offline

 

#5 2016-02-02 00:23:57

Chruściel

Strażnik Świętego Gaju

Zarejestrowany: 2015-04-25
Posty: 111

Re: Paciorki szklane

Dodałem jeszcze paciorki ze skarbu znalezionego w Obiszowie, które jednak w młodszej literaturze interpretowane są jako grudki surowca, a nie jako zniszczone w ogniu paciorki. Nie dotarłem do ich wizerunku.

BTW. Próbki szkła już doszły, ale jest tak duża różnorodność kolorystyczna współczesnego szkła, że trudno mi się zdecydować. Tym razem chcę już zamówić pierwsze próbki gotowych paciorków z kolorów uzupełniających gamę tych, które wydają mi się pasować z katalogu.

Offline

 

#6 2016-02-21 13:50:47

Chruściel

Strażnik Świętego Gaju

Zarejestrowany: 2015-04-25
Posty: 111

Re: Paciorki szklane

Pierwsze próbki paciorków zostały już zrobione. Nie mam ich jeszcze w ręku, ale już są zdjęcia. Jak tylko przyjdą, to zostanie najtrudniejsze: wybrać odpowiedniki kolorów dla przedstawianych w artykule. Liczę na Waszą pomoc. Opiszę szczegóły jak będę miał wszystkie w ręku.

Podmieniłem duże zdjęcia na link do galerii na Chruścielowisku.

Ostatnio edytowany przez Chruściel (2016-03-03 18:16:18)

Offline

 

#7 2016-03-03 08:07:27

Chruściel

Strażnik Świętego Gaju

Zarejestrowany: 2015-04-25
Posty: 111

Re: Paciorki szklane

Na temat paciorków bursztynowych otworzyłem nowy wątek: ozdoby z bursztynu.

Offline

 

#8 2016-03-03 18:51:43

Chruściel

Strażnik Świętego Gaju

Zarejestrowany: 2015-04-25
Posty: 111

Re: Paciorki szklane

Nadeszła chwila żeby zdecydować się na ostateczne kolory. Zbierzmy fakty:

1. kolory były 3:
1.1 jasnoniebieski - dysponujemy jednym zdjęciem niebieskiego więc to zapewne ten
1.2. jasnozielony - prawdopodobnie to jego zdjęcia nie mamy
1.3. ciemnozielony - dysponujemy jednym zdjęciem zielonego (na 100% nie jestem pewien czy to ten, bo nie mamy do czego porównać, ale subiektywnie oceniając jest to odcień ciemniejszy niż ten niebieski)

I to by było na tyle z faktów (nie kojarzę nigdzie informacji gdzie owe paciorki są przechowywane, bo można by się pokusić o dotarcie do oryginałów).

Zrobiłem kilka subiektywnych porównań kolorów: rekonstrukcji w rzeczywistości, zdjęcia rekonstrukcji, oryginału z PDFa, wydruku oryginału z PDFa i jeszcze zdjęcia wydruku oryginału z PDFa, uff chwytałem się wszystkiego bo żaden z tych sposobów nie jest idealny. Niemniej podszedłem do tematu naukowo i postanowiłem wybrać te, których statystycznie będzie najwięcej. Wynikiem porównania jest tabelka, która wskazuje, które kolory podczas tych porównań wystąpiły najczęściej. Tabelką jeszcze się nie chwalę, bo nie chcę niczego Wam sugerować, bo ma to być subiektywna opinia.

Oczywiście porównaniom uległy tylko te kolory, których wizerunkami oryginałów w założeniu dysponujemy, czyli jasnoniebieski i ciemnozielony. Jasnozielony zatem wybrałem w wyniku porównania do ciemnozielonego.

To o co Wach chciałbym poprosić, to Wasze zdanie, które z prezentowanych próbek szkła powinniśmy wykorzystać do rekonstrukcji.

galeria na Chruścielowisku

BTW. Na zdjęciach producenta albo nie widać różnicy pomiędzy najciemniejszymi kolorami zielonymi, albo zrobili zdjęcie tylko jednego koloru szkła. Niemniej w rzeczywistości i na moich zdjęciach ta różnica już jest dostrzegalna.

Offline

 

#9 2016-03-05 15:00:13

 Radogost

Głos Wiecu

Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2014-10-09
Posty: 285

Re: Paciorki szklane

Występuje błąd przy przekierowaniu, brak zdjęć.

Offline

 

#10 2016-03-06 10:06:37

Chruściel

Strażnik Świętego Gaju

Zarejestrowany: 2015-04-25
Posty: 111

Re: Paciorki szklane

Już powinno działać.

Offline

 

#11 2016-03-06 19:57:22

 Radogost

Głos Wiecu

Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2014-10-09
Posty: 285

Re: Paciorki szklane

Mnie osobiście najbardziej podoba się kolor : kolor 591024 lub 591019M

Offline

 

#12 2016-03-06 20:45:45

Chruściel

Strażnik Świętego Gaju

Zarejestrowany: 2015-04-25
Posty: 111

Re: Paciorki szklane

Też jest moim faworytem dla ciemnozielonego, ale chciałbym jeszcze wybrać jasnoniebieski i jasnozielony.

Offline

 

#13 2016-03-06 21:50:44

 Radogost

Głos Wiecu

Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2014-10-09
Posty: 285

Re: Paciorki szklane

Ja jak już bym mieszał kolory to wybrałbym tylko dwa, więc ciemnozielony z jasnoniebieskim dobrze by się kontrastowały na jednym naszyjniku.

Offline

 

#14 2016-03-06 22:09:57

Chruściel

Strażnik Świętego Gaju

Zarejestrowany: 2015-04-25
Posty: 111

Re: Paciorki szklane

Ciężko powiedzieć czy mogły być na jednym naszyjniku. Mimo, że były porozrzucane, to jednak w dość niewielkiej odległości, co można by było użyć zarówno jako argumentu za jak i przeciw.

W tym momencie rozmowa o zestawianiu kolorów to bardziej rozmowa o gustach. Trudno mi się opierać na innych znaleziskach, bo nie zebrałem szerszej wiedzy, a z tych kompletów, które znam, to sporo paciorków uległo korozji nawet do tego stopnia, że nie można rozpoznać oryginalnych kolorów.

Niemniej abstrahując od kwestii zestawu, w Gostyniu tego typu paciorków znaleziono 3 kolory. Ile paciorków, którego koloru niestety nie opisano, ale chciałbym zamówić po kilka z każdego z tych kolorów.

Offline

 

#15 2016-03-06 23:08:34

KVENDULF

Zwiadowca

Zarejestrowany: 2015-04-26
Posty: 15

Re: Paciorki szklane

Osobiście 591024 i 591036 , a wiesz już może jakie są koszty za sztukę  bo tak aby zrobić podwójny sznur łączący dwie brochy na ramionach  wydaje mi się że będę dużo tego potrzebował - jeszcze przeliczę

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.sherwood.pun.pl www.centrumcs.pun.pl www.cs-misiek.pun.pl www.powerrangers.pun.pl www.shinobipbf.pun.pl