Strażnicy Świętych Gajów z Ziem Dziadoszyców i Lugiów z Burintium

Bractwo Rekonstrukcji Historycznej i Pasjonatów Starożytnej Historii Regionalnej


#16 2016-03-07 07:25:46

Chruściel

Strażnik Świętego Gaju

Zarejestrowany: 2015-04-25
Posty: 111

Re: Paciorki szklane

Tak znam, koszt jednej sztuki to 10 zł.

Zdradź swój pomysł na rekonstrukcję (wczesne czy przeworska?). Co za brochy chcesz użyć?

Offline

 

#17 2016-03-09 17:41:30

 Radogost

Głos Wiecu

Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2014-10-09
Posty: 285

Re: Paciorki szklane

Jak będziesz zamawiał to ja na początek zamawiam pięć zielonych tych podłużnych i 6 niebieskich tych małych kulek

Offline

 

#18 2016-03-10 08:08:30

Chruściel

Strażnik Świętego Gaju

Zarejestrowany: 2015-04-25
Posty: 111

Re: Paciorki szklane

Te małe kulki na zdjęciach, to są tylko próbki szkła, choć zapewne i znalazłby się gdzieś na świecie taki oryginał. Mają wymiar 0,8 cm średnicy i kosztują 0,60 zł za sztukę.

Odradzam ich zamawianie, bo nie jest to rekonstrukcja.

To co osobiście bym proponował to pójść na kompromis z tym wydmuchiwanym paciorkiem beczułkowatym z Gostynia i w jego rozmiarach (12,5 mm długości i 10,5 mm średnicy) i kolorze (np. 591060) zamówić paciorek nawijany. Z zewnątrz będzie wyglądał podobnie, a przy tej intensywności koloru szkła mimo przeźroczystości inna technika wykonania nie będzie się rzucała w oczy (otwór przelotowy po mandreli zamiast pustej komory). Wstępnie wyceniony został na 3 zł za sztukę.

Celem usprawnienia realizacji zamówienia możemy zrobić tak, że tutaj każdy chętny zadeklaruję swoje zamówienie, ja zamówię je w imieniu wszystkich zaznaczając, że będą różne adresy wysyłkowe i osobne wpłaty na konto, a potem każdy wykona przelew i indywidualnie dostanie paciorki bezpośrednio od wykonawcy. Już tak wcześniej robiłem i chyba sprawniej to wychodziło zamiast dodatkowych pośredników.

Offline

 

#19 2016-03-10 21:40:15

 Radogost

Głos Wiecu

Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2014-10-09
Posty: 285

Re: Paciorki szklane

Skoro te nawijane są po 3 zł za szt. to zamówiłbym 10 szt.  w kolorze 591024 i 10 szt.  w kolorze 591036 . Jaki koszt przesyłki ?

Offline

 

#20 2016-03-11 10:30:12

Chruściel

Strażnik Świętego Gaju

Zarejestrowany: 2015-04-25
Posty: 111

Re: Paciorki szklane

Cennik przesyłek na stronie wytwórcy.

Myślę, że jeszcze mamy czas zanim sprecyzujemy zamówienie, więc pozostańmy chwilę przy dyskusjach nad tym co chcemy zrekonstruować.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, Radogoście, Twoje ostatnie zamówienie: rezygnujesz z paciorków tzw. oliwkowych, na rzecz beczułkowatych, których technika wykonania i kolor znacznie bardziej odbiegają od oryginału niż rekonstrukcja tzw. oliwkowych?

Nie myśl, proszę, że to jest jakiś zarzut. Trochę czuję się zobowiązany, żeby stać na straży poziomu odtwórstwa, na którym pragnąłbym aby Drużyna stała, dlatego chcę się jedynie upewnić, że idziemy w dobrym kierunku.

Znam to uczucie, kiedy na widok możliwości zakupu/rekonstrukcji czegoś co wydaje się fajne, zapalam się i natychmiast chcę to mieć, ale doświadczenie nauczyło mnie, żeby czasem spowolnić, zastanowić się dwa razy, zapytać kogoś o zdanie i dopiero podjąć decyzję. Dlaczego? Bo nasza zabawa kosztuje i to czasem sporo. Mam już całą skrzynię sprzętu, którego z moją dzisiejszą świadomością, po prostu wstydziłbym się używać na imprezach. Pamiętajcie również, że mi przyświeca głównie rekonstrukcja, więc w obliczu wyboru "podoba mi się", czy "rekonstrukcja artefaktu z ziemi Dziadoszan" zawsze wybiorę ten drugi nawet jeśli mam inny gust. Zatem zawsze będę krytykował Dziadoszyca noszącego niedziadoszyckie artefakty, jeżeli takie odkryto.

Ale wracając do paciorków i podsumowując zasady jakimi chciałbym aby się kierować podczas naszego najbliższego zamówienia:
1. Paciorki są tylko dla kobiet - nie znaleziono męskiego grobu z kolią paciorków, być może pojedyncze noszono jako amulety, ale musielibyśmy poszukać.
2. Nie zamawiajmy teraz całej kolii (w Gostyniu odkryto zaledwie 6,5 paciorka typu tzw. oliwkowego i 1 paciorek beczułkowaty) - są też inne paciorki (Chobienia, Grodziec Mały), a w tym roku ma się pojawić nowa publikacja o paciorkach. Jeszcze uzbieramy sobie ich na całą kolię (są też paciorki z innych materiałów: glina, metale, bursztyn).
3. Nie sugerujmy się ceną - jeżeli cokolwiek jest dla nas za drogie, zrezygnujmy z zakupu większej ilości lub odłóżmy sobie ten zakup na kiedyś (proponuję ustalić listę priorytetów w odrębnym temacie, co w jakiej kolejności powinno być rekonstruowane; pozwoli to na efektywniejsze osiągnięcie momentu, w którym będziemy się mogli spotykać w terenie).
4. Kompromisy powinny być rozsądne - zaproponowałem paciorek nawijany zamiast wydmuchiwanego jako kompromis rekonstrukcji tego beczułkowatego z Gostynia, ale przynajmniej trzymajmy się już koloru (nie wiemy w jaki sposób znalazł się on na naszej ziemi: może był importem z miejsca, w którym zielone szkło nie występowało, a może został znaleziony, a pochodził z jeszcze bardziej zamierzchłych czasów - ten typ gdzieś również był nazwany rzymskim - muszę poszukać gdzie).

Zanim przejdziemy do zamawiania jeszcze wrócę do tematu mojego wyboru kolorów (postaram się skrobnąć coś w weekend), a dopiero potem podsumuję zamówienie i poproszę Was o potwierdzenie.

Oczywiście zapraszam do dyskusji, bo nie mam patentu na rację, a chce Was tylko do niej przekonać

Ostatnio edytowany przez Chruściel (2016-03-11 10:33:04)

Offline

 

#21 2016-03-12 15:51:39

 Radogost

Głos Wiecu

Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2014-10-09
Posty: 285

Re: Paciorki szklane

Mądrego i doświadczonego to dobrze posłuchać, aby nie popełniać tych samych błędów i zacząć się brać w inny poważniejszy sposób za to, niż szybkie i słabe odtwórstwo

Odnośnie paciorka metalowego : Głogowskie Zeszyty Naukowe " Żukowice pod Głogowem w zaraniu średniowiecza" M. Parczewski.
"Paciorek Spiralny.
Na stan. 1 w jamie 82 natrafiono na brązowy paciorek spiralny, rurkowaty, lekko zwężający się ku jednemu z końców.... Sześć podobnych (lecz o średnicy jednakowej na całej długości) przedmiotów pochodzi ze starszych faz datowanego na VI/VII - VII/VIII w. grodziska w Szeligach.... Rzędy tulejkowatych paciorków nanizane na sznurek, rozdzielone wisiorami, tworzyły naszyjniki i diademy, niezmiernie popularne wśród ludności bałtyjskiej od okresu rzymskiego do końca wczesnego średniowiecza. Paciorki spiralne odkryto również wśród reliktów wczesnoawarskich w Kotlinie Karpackiej, a jako odosobnione pojedyncze znaleziska - na innych terenach środkowoeuropejskich w VI/VII - VII w... "

http://img24.otofotki.pl/miniaturki/ab226_paciorek-braz-zukowice.JPG

Offline

 

#22 2016-03-13 20:29:16

Chruściel

Strażnik Świętego Gaju

Zarejestrowany: 2015-04-25
Posty: 111

Re: Paciorki szklane

Dokonałem porównania kolorów w różne możliwe acz subiektywne sposoby, dlatego nie zamierzam oceniać jeśli Wasz wybór kolorów będzie inny.

Szczegóły porównanie możecie znaleźć pod linkiem.

Moje typy kolorów dla paciorków z Gostynia to:

paciorki tzw. oliwkowe
591050 - jasnoniebieski
591020 - jasnozielony
591019M - ciemnozielony

paciorek beczułkowaty
591060

Jeśli jesteście zainteresowani zamówieniem, to śmiało piszcie. W tym miesiącu chciałbym dokonać zamówienia.

Offline

 

#23 2016-03-16 15:56:06

 Radogost

Głos Wiecu

Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2014-10-09
Posty: 285

Re: Paciorki szklane

Ja chętnie zamówię zatem 4 szt: Jasnoniebieski x1 , ciemnozielony x2, beczułkowaty x1

Offline

 

#24 2016-03-18 12:47:10

Chruściel

Strażnik Świętego Gaju

Zarejestrowany: 2015-04-25
Posty: 111

Re: Paciorki szklane

W tych samych kolorach co w mojej propozycji? Pytam, bo wcześniej chciałeś jasnoniebieski w kolorze 591036.

Offline

 

#25 2016-03-19 20:25:59

 Radogost

Głos Wiecu

Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2014-10-09
Posty: 285

Re: Paciorki szklane

Jasno niebieski w kolorze 591036.

Offline

 

#26 2016-03-24 07:31:47

Chruściel

Strażnik Świętego Gaju

Zarejestrowany: 2015-04-25
Posty: 111

Re: Paciorki szklane

KVENDULF, masz już jakąś decyzję co do zamówienia?

Offline

 

#27 2016-03-24 21:12:56

KVENDULF

Zwiadowca

Zarejestrowany: 2015-04-26
Posty: 15

Re: Paciorki szklane

na razie nie zamawiam muszę to zobaczyć , dotknąć , musze mieć pewność co chcę bo mi bardzo duże koszty wychodzą i nie chce żałować

Offline

 

#28 2016-03-24 22:20:56

Chruściel

Strażnik Świętego Gaju

Zarejestrowany: 2015-04-25
Posty: 111

Re: Paciorki szklane

Słusznie.

Offline

 

#29 2016-03-25 08:23:50

 Radogost

Głos Wiecu

Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2014-10-09
Posty: 285

Re: Paciorki szklane

Więc możemy Chruściel zatem realizować nasze zamówienie. Możesz wysłać mi szczegóły na priv co do przelewu.

Offline

 

#30 2016-05-12 12:59:35

 Radogost

Głos Wiecu

Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2014-10-09
Posty: 285

Re: Paciorki szklane

Paciorki na żywo wyglądają rewelacyjnie

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.centrumcs.pun.pl www.shinobipbf.pun.pl www.powerrangers.pun.pl www.cs-misiek.pun.pl www.sherwood.pun.pl